Monday, January 15, 2007

Nazım Gizem Forta

Cok saygıdeger arkadasım, cocukluğumun abisi, yeteneklerimin baslangiç noktası, fikir adami, uzaklardaki Gizem. Sayfani aylar sonra tekrardan buldum. Buraya da koyuyorum. Herkez okusun, görsün diye. Düşüncelerinin hepsine katılmasam da, düşünme becerini ve şeklini her zaman çok takdir etmişimdir. Çok özledim, kardeşini de. İkiniz de dönün artık.

The Castle Keep

Bir de sayfada bir H.P.Lovecraft pasaji gördüm, Call of Cthulhu'nun tam olarak neresindeydi anımsayamadım ama işte buyrun. Çok nadir insan, böylesine karmaşık bir düşünceyi / inancı (!), böyle ürperterek ve keskin bir şekilde anlatabilir.


"The most merciful thing in the world, I think, is the inability of the human mind to correlate all its contents. We live on a placid island in the midst of black seas of infinity and it was not meant that we should voyage far. The sciences, each straining in its own direction, have hitherto harmed us little; but some day the piecing together of dissociated knowledge will open up such terrifying vistas of reality, and our own frightful position therein, that we shall either go mad from the relevation or flee from the deadly light into the peace and safety of a new dark age."

Call of Cthulhu
H.P.Lovecraft

No comments: